Seyahat

Ünlü Şah Cheragh Camisi

Şah Cheragh Camisi, dünyanın en iyi yapıtları arasına girmeyi hak kazanan bir eser. Görenlerin şaşkınlıktan küçük dillerini yuttuğu, bir ibadethane. Dışarıdan sıradan gibi görünen bu yer, içine girdiğiniz zaman sizi sanki bambaşka bir Dünya’ ya yolculuğa çıkartıyor.
Bu yapıt bir camii ve adı da Şah Cheragh. İran’ ın Şiraz kentinde bulunan bu caminin içi oldukça farklı tasarlanmış.


İran’ ın tarihine bakıldığı zaman, bu yapıtın bu denli ayakta kalması bir mucize gibi duruyor.

Aslında Şah Cheragh bir mezar (türbe) ve cami olarak kullanılır. Şii mezhebinin İran’ da ileri gelenlerinden Ahmet ve Muhammed kardeşlerinin oğulları, Musa el-Kazım ve Ali el Rıza’ nın mezarları bulunmaktadır. Hemen hemen her dönemde onarılan bu camii yine de yıllara meydan okuyarak ayakta kalmayı ve her zamanki görkemliliğine sürdürmeyi başardı. Bu camiyi çoğunluk ibadet amaçlı şii mezhebinden olan müslümanlar kullanmaktadır. Turistlik ziyaretlere de açık olan bu camii, gelen turistlerin ilgisini bir hayli çekmekte.

Camii’ nin dışı her ne kadar sıradan gibi gözükse de, içeri girdiğiniz zaman her tarafın cam ve aynalarla kaplı olduğunu göreceksiniz. İlk zamanlarda  dışarıda yer alan küçük bir delikten içeri güneş ışığı giriyor ve her tarafın cam ve aynalarla kaplı olması sayesinde camii’ nin her yerini aydınlatıyor. Yeşil cam parçalarının kullanmayı tercih eden mimar, içeriye çok farklı bir hava katmış. Daha sonraları içeriye takılan avizeler ve ışıklandırmayla, daha fazla canlılık katarak, tam bir ışık şöleni sunmuş. Bu yüzden de burası için Farsça  ” Işık Kralı ” deniyor. Işığın odanın her bir yanında adeta dans etmesi insanları buraya çekiyor. Bu güne kadar yapılmış camilerden çok farklı bir mimariye sahip olması Şiraz kentine her türlü turisti çekmeyi de başarmış durumda.

Mimarinin hayretler içinde bıraktığı bu ibadethane, dediğimiz gibi aslında bir türbe. İnsanlar buraya gelip, orada yatan kişiler için dua ediyorlar, namazlarını kılıp ibadetlerini gerçekleştiriyor.

The Ayı ailesi olarak bu muazzam yapıtı sizlere sunuyoruz. Bir gün İran’ a yolunuz düşerse, Şah Cheragh camisini görmeden geçmeyin derim.

 


 

 

Şah Cheragh Camisi - 1

Şah Cheragh Camisi - 2

Şah Cheragh Camisi - 3

Şah Cheragh Camisi - 4

Şah Cheragh Camisi - 5

Şah Cheragh Camisi - 6

Şah Cheragh Camisi - 8

Şah Cheragh Camisi - 9

Şah Cheragh Camisi - 10

Kaynak

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
5 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00.
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı