Yaşam

Toplumsal Dayanışma! Metro Terapisi

Toplumsal Dayanışma!

İnsanlar birbirine her daim ihtiyaç duyarlar. Hiçbir zaman bir insan tek başına var olmaz ve her zaman birisinin varlığını yanında hissetmek ister. Hiçbir toplumda tek bir insandan değil, bir topluluk ile var olur. Var olmanın temeli de budur. Felsefenin başı da sudur. Bunu söylemenin nedeni, tek bir damlanın değil birden fazla damlanın bir araya gelerek bir akıntının oluşmasındandır.

Bir toplumda, başına bir felaket geldiği zaman birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Toparlanmak için her zaman birisinin varlığına, gücüne, sıcaklığına ihtiyaç duyarız. Birlikten kuvvet doğar sözünün bir diğer açıklaması da bence de budur. New York’ ta bunu başaran topluluklardan biri. Daha önce sosyal medyada çok sık karşılaştığınız “bana güven” videolarına denk gelmişsinizdir illaki. Yapılan bu sosyal deneylerin tek amacı birbirimize ihtiyacımız mesajı vermektir. Aslında bu ihtiyaç tek bir toplumun değil, Dünya da var olan her insanın birbirine duyduğu ihtiyaçtır. Tüm Dünya filozoflarının ortak düşüncesi de budur. Hatta bizim filozoflarımızın söylemiş olduğu bir iki sözde şudur; Mevla’ nın dediği “Ne olursan ol yine gel” ve Yunus Emre’ nin demiş olduğu ” Yaratılanı severim yaradan dan ötürü” sözü bunları desteklemektedir.

Dediğimiz gibi New York halkı birbirine destek olmak amacıyla birkaç yol denemiş ve başarılı olmuştur. Bu içeriğimiz de de yapılan bir toplumsal dayanışmanın örneğini göstereceğiz.

Amerikalı Matthew Chavez isimli sanatçı, toplumsal terapi yapmayı düşündü ve metro istasyonunda bunu başardı. Tek yapması gereken bir masa, yetecek kadar post-it ve kalem. Levee (sığınak) kampanyası ile yola çıkan Matthew, insanların birbirlerine iyi dileklerini ve gelecekle ilgili birbirlerinin yanında oldukları tarzı yazılar yazıp, metro duvarına not olarak yapıştırıyorlar. Tamı tamına 1.500 mesaj bırakan New York halkı, bu yapılan terapiden oldukça mutlular. Kendi fikir ve düşüncelerini, küçük bir not kağıda yazıp, umut vaat eden yazılarıyla birbirlerine destek oluyorlar. Okuyan insanlarda, yazan insanlarda gayet mutlular.

The Ayı ailesi olarak bu yapılan metro terapisini sizler için bir araya getirerek, yüzünüzde gülücük oluşturmasını ve birbirimize destek olmasını temenni ediyoruz.
Unutmayın; Geleceğinizin güzel olmasını istiyorsanız, güzel yaşamınız gerekir. Gelecek nesillere sevgi aşılamak istiyorsanız, sevgi içinde yaşamanız gerekir.

Kaynak : Bored Panda

 


Metro Terapisi Fotoğrafları

 

Metro Terapisi - 1
Metro Terapisi - 2
Metro Terapisi - 3
İyi olacağız!
Hijabınız güzel
Hep yanında olacağım
Dik dur! Birlikte aşacağız ve büyüyeceğiz.
resimi koyma

 

 

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00.
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı