Teknoloji

Pc’ler Neden Çöker? Nasıl Düzeltilir?

Evlerinizde olsun iş yerlerinizde olsun bilgisayar ile ilgiliyseniz, birçoğu kullanıcıdan kaynaklı bilgisayar çökme sorunu ile sıklıkla karşılaşırsınız. Birçok nedeni olmakla beraber bilgisayarın neden çöktüğü ile alakalı temel sebeplerini bilmenizde fayda var.

Donanımsal Yeterlilik

 

Yaptığınız işin yoğunluğuna göre kullanmak için tercih edeceğiniz bilgisayar da çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse, mesleği gereği Autocad veya Netcad gibi çizim programları kullanmak zorunda olanlar çözünürlük açısından daha yüksek segmentli ve çizimlerindeki ön izlemeleri daha hızlı bir şekilde yapabilmek için daha yüksek ramli tercihlerde bulunmalısınız. Aksi takdirde zaman içerisinde yapacağınız çalışmalar bilgisayarınızın yavaşlamasına ve halk dilinde çökme olarak bilinen işletim sistemindeki bozukluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunları yaşamamanız için kullanım alanınıza göre uygun özellikli bilgisayar tercih etmeniz önlem açısından en doğru adımdır. Aynı şekilde oyun amaçlı kullanıcılar da yüksek çözünürlüklü ekran kartı ve rami olan bilgisayarları tercih etmeleri yararlarına olacaktır.

 

Yanlış Kullanımdan Kaynaklanan Bilgisayar Çökmesi

 

Günümüzde bilgisayar çökme sorunlarının ilk sırasını ne yazık ki kullanıcı kaynaklı yanlış kullanımlar oluşturmakta. Birçok kullanıcı ne yazık ki internet sitelerinden download (indirilen) edilen bir dosyanın virüs taramasını yapmaktan kaçınıyor. İndirilen bir film, müzik, resim, yazı vs. dosyasının dinamik kodlarına yerleştirilen trojen tipi bilgisayar virüsleri bu yolla bilgisayarımıza ulaşıyor ve sistem dosyalarına geri dönüşü zor hasarlar bırakıyor. Böyle bir sorunla karşılaşmamak adına virüs taraması yapan programları veya internet sitelerini tercih etmek olası bir hasar riskini de azaltmış olacaktır.

Çöken Bir Bilgisayar (Pc) Nasıl Düzeltilir?

 

Olası bir sistem dosyası hasarında yani çökmede başvurulan en yaygın çözüm yollarından bir tanesi bilgisayarınızı uzman bir servise götürmektir. Fakat orta düzey bir bilgisayar kullanıcısı, içerisinde kurulum aşamaları anlaşılır bir şekilde belirtilen Pc işletim sistemi kurulum CD’lerini kullanarak da bu sorunu kendi başına çözebilir. Bunun için yapılması gereken en önemli iki şey işletim sistemi kurulum Cd veya DVD’sinin orijinal olması ve kullanıcı tarafından doğru yüklenmesidir.

 

           Teknoloji alanının sadece bir bölümünü oluşturan bilgisayarlar hakkında bilgi sahibi olmanız sizi olası işletim sistemi hasarı veya çökme sorunları ile karşılaşmaktan koruyacaktır.

 

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı