Nedir

Klotho Geni Nedir?

Klotho geni veya proteini Kuro-o ve arkadaşları ile beraber 1997 senesinde keşfettikleri ve ömrü uzattığına inandıkları bir buluştur. Bir başka riayete göre klotho geni Eski Yunan mitolojisinde Yunan Tanrıçası Klotho’dan ismini alır. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara bakıldığında klotho geninin geçmişi Yunan Tanrıçalarının bulunduğu döneme denk gelir. Bu denli araştırmaya konu olan klotho geni aşırı eksprese edildiği zaman yaş bastırıcı, ömrü uzatan bir gen olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu gen araştırmalara göre yaşam süresini belirleyen anti – aging faktörü diyebileceğimiz bir gendir.

 

Fareler üzerine yapılan araştırmalarda klotho geni ekspresyonunda bir bozukluk meydana geldiği zaman farede, yaşlanmaya benzeyen belirtiler yani daha açıkçası erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkıyor. Fareler üzerinde yapılan bir diğer araştırmada fazla ekspresyona maruz kalan farelerde ise ömrün uzadığı görülmüştür.

Vücutta Bulunan Klotho Proteini

 

Yapılan araştırmalar sonucunda klotho proteini vücutta iki şekilde bulunur. Bunlardan birincisi Membran klotho geni, bir diğeri ise Secreted yani Salgılanan klotho genidir.

 

Membran Klotho Geninin İşlevi

 

FGF23; böbrekler üzerinde etkili olan, fosfat atımında teşvik edici ve osteositten türeyen bir hormon türüdür. Osteosit, kemiklerde dokuyu oluşturmada pay sahibi olan kemik hücreleridir. Membran klotho geni FGF23 için doku hedef özgünlüğü sunan bir gendir.

 

Secreted Yani Salgılanan Klotho Geninin İşlevi

 

Salgılanan proteinlerin işlevi birçok konuda çeşitlilik gösterir. Sindirim sistemindeki emzimler, kan dolaşımına katılan hormonlar, ekzokrin sekterondan insülin bunlardan birkaçıdır. Salgılanan proteinler salgı yolu organellerinde ( ER – Golgi Aparatı – Veziküller ) hücredışı madrise salınmadan önce çeşitlendirilir ve zenginleştirilir.

 

 

Klotho proteini eksikliği kronik böbrek hastalığında yumuşak dokunun kemikleşmesi yani vasküler kalsifükasyona neden olur. Yumuşak doku kalsifikasyonu klot seviyesi düşük bireylerde görülür. Buna karşı olarak klotho seviyesini arttırarak bu tür rahatsızlıkların önüne geçilebilir.

 

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı