Sanat

Kahve Sanatı

Kahve Sanatı, desek yeridir.Gün geçtikçe her şeyde olduğu gibi sanatta da yeni bir şeyler ekleniyor. İlk çağlardan beri hayatımızda var olan sanat, çeşitli şekillerde karşımıza çıkıyor. Bazen bir heykelde, bazen bir tabloda, bazen bir fotoğrafta hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bir çok insan sanatla uğraşmakta, sanata ilgi duyduğu şu zamanlarda, sanatı icra etmek için çalışmakta veya sanatçıya destek vermek için elinden geleni yapmaktadır.

Sanatın en ön çok plana çıktığı alan ise, resimdir. Her insan resimlerle ilgilidir. Kimisi yapmaktan zevk alır kimi bakmaktan. Aslında her insan resim yapmak ister. Etraflarındaki gördükleri objeleri, manzarayı, insanların resimlerini çizmek ister. Bunun için kurslara giderler, özel ders alırlar, bazı insanlarında doğuştan gelen bir yeteneği vardır. Yazımızın başında da dediğimiz gibi gün geçtikçe sadece sanatta değil, konumuz olan resimlerde de değişimler yaşanmaktadır. Mağara duvarlarında başlayan resim çizimleri, günümüze değişkenlik göstererek yeni akımlar, yeni çizimler ortaya çıkmakta. Daha önceki yazılarımıza illüstrasyon konusunu işlemiştir. İllüstrasyon Nedir? başlığımıza bakarak detaylı bilgilere ulaşabilir, Çizgi Film Karakterleri’ nin Diğer Yüzü ve Gölgelerin Oyunu konumuzu inceleyerek illüstrasyon çizimlerine örnek bulabilirsiniz.

Tammie Wales isimli sanatçı kahve merakından yola çıkarak yeni bir çizime yönelmiş. Kimi insan kahveyi sadece içmek için kullanırken Wales kahveleri sadece içmek için değil resim yapmak içinde kullanmaya başlamış. Kahveyi fal bakmak için değil, resim yapmak için kullanıyorum diyen Wales, kahveyi kullanarak yaptığı resimlerle görenleri büyülüyor. “Kahve ile resim yapmak nasıl bir şey” diyenlere “sulu boya ile yapmak gibi” diyor. İçmek için kullanılan kahveyi biraz daha yoğun bir şekilde hazırlayıp, ince fırça darbeleri ile kağıtları süslüyor. Çizdiği bütün resimlerde kahve kullanan sanatçı, bazı resimlerde insanları yenilgiye düşürüyor. Kahve sanatını gördüğü, beğendiği objeleri, hayvanları, heykelleri vb. gibi şeyleri çizmek için kullansa da, daha önce kara kalem çalışmalarında başarılı olduğunu sevenlerine göstermişti. Artık kahve sanatı ile nam salmaya başlayan, uzun zamandır da kahve sanatını yerine getiren Wales, artık çizimlerini kağıda sadece kahve ile işleyip düzenliyor.

TheAyı ailesi olarak bu muhteşem çalışmaları sizler için bir araya getirdik.


 

Kahve Sanatı - 1
Kahve Sanatı - 2
Kahve Sanatı - 3
Kahve Sanatı - 4
Kahve Sanatı - 5
Kahve Sanatı - 6
Kahve Sanatı - 7
Kahve Sanatı - 8
Kahve Sanatı - 9
Kahve Sanatı - 10

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı