Nedir

İmmünoterapi Nedir?

İmmünoterapi, vücut direncini destekleyerek kanser hücrelerinin büyümesinin engellenmesini veya yok edilmesini amaçlayan bir tedavi türüdür. Biyolojik tedavi veya Biyoterapi olarak da adlandırılır.

 

Bağışıklık sistemi kanserli hücreleri belirleyip gelişimini engeller ancak bazı kanser türleri vücudun savunma mekanizmasını devre dışı bırakır. Böylece kanserli hücreler kontrolsüz çoğalır ve daha çok alanı etkiler.

İmmünoterapinin Üç Farklı Tedavi Metodu Vardır

 

1- Monoklonal antikor

 

Vücudun savunma mekanizması yabancı olarak veya tehdit olarak algıladığı her maddeye karşı savunmaya geçer. Bu maddelerin varlığı olduğu tespit edildiğinde, vücudu korumak için bağışıklık sistemi tarafından yapısı proteinden oluşan antikor üretilir. Eğer üretilmesi gereken bu antikorlar yeteri miktarda oluşmazsa labaratuvar ortamında monoklonal antikorlar üretilir ve damar yoluyla vücuda enjekte edilir.

 

2-Kanser Aşıları

 

Bağışıklık sistemini harekete geçirmek için vücuda antijen enjekte edilir. Kanser aşıları iki gruptan oluşur;

 

-Korunma aşısı: Rahim ağzı kanserine neden olduğu kanıtlanan, HPV virüsünü etkisiz hale getirmek için kullanılan bir aşı türüdür.

-Tedavi aşısı: Spileucel-T(prostat kanseri) ve Talimogene Laherparepvec(cilt kanseri malign melanom) olmak üzere FDA onayı almış iki aşı türüdür.

3-Non Spesifik İmmünoterapi

 

Kemoterapi ve radyoterapi tedavileriyle eş zamanlı olarak yada sonrasında kullanılan bir yöntemdir. İki şekilde uygulanabilir;

 

-İnterferon: bağışıklık sistemini kanserle savaşabilir duruma getirmek için labaratuvar ortamında üretilen bir protein türüdür. Sık görülen yan etkileri; baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk gibi.

 

-İnterlökin: kanserli hücrelerin yok edilmesi amacıyla bağışıklık sistemini dirençli hale getirmek için ihtiyaç duyulan hücreler labaratuvar ortamında üretilir. Yan etkileri; kan basıncının düşmesi, kilo kaybı.

 

Tıp dünyası İmmünoterapi yöntemini, akciğer zarı kanseri, melanom, lenfoma gibi kanser türlerinde destek tedavi olarak kullanılıyor. Ancak bilim dünyası immünoterapiyi gelecekte kanser tedavisinde aktif olarak kullanılacağını öngörüyor.

 

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı