Yaşam

Gerçekleri Yansıtan Ayna

Gerçekleri Yansıtan Ayna

Hayatta her zaman bazı şeyleri itiraf etmekten çekiniriz. Yaşanan olaylar, kendimizle ilgili bazı huylar, karşı tarafın yapmış olduğu yanlış davranışlar… bunları söylemekten bazen çekiniriz. Kendimize dürüst olmadığımız zaman aslında bazı yönlerimizi değiştiremeyiz. Veya bazen yakın bir arkadaşımızın yapmış olduğu kötü, kabul edilemez bir davranış için ona kalbi kırılmasın diye bir şey söyleyemeyiz. Bazen düşünürüz “keşke biri çıksa da bize şunları söylese” diye. Veya bazen de ayna karşısında çok zaman harcarız, kendimizi bir şeyleri itiraf etmek için. Bazen de arkadaşlarımıza anlamsız sorular sorarız, bizi yıllardır tanımalarına rağmen. “ben nasılım sence?”  gibi sorularla sık sık soruyoruz. Bazen de bir şeyi yaptığımız zaman onun arkasındaki görmüyoruz. Aslında en önemli nokta da bu. Yaptığımız bir hareketin, söylediğimiz bir sözün birde arka tarafı var. Gerçek olan bir taraf. Aynanın arka tarafı, madalyonun görünmeyen yüzü.

Kolombiyalı artist Camilo Matiz bize acı gerçekleri göstermeyi amaçlamış ve bunu başarmış. Yaptığı çalışma ile insanlara madalyonun arka yüzünü göstermiş. Bir ayna ve leon ışıklar kullanarak, insanların ne yapacağını ama arka tarafta ne olduğunu, ne düşündüğü göstermiş. Önce insanları bir şeye yapmaya ve bir şey düşünmeye iten Matiz, daha sonra o kelimenin arka tarafını göstererek aslında ne olduğunu veya aslında ne düşündüklerini, ne düşünmesi gerektiklerini gösteriyor. Bazıları yürek burkan yazılar olsa da, bazıları eğlenceli gerçekler oluyor. Kelimelerle oynayarak bizler aynı karşında ve aynın arka tarafında buluşturarak, gerçekleri yüzümüze yansıtarak vuruyor. Hayatta herkesin kendisine itiraf etmesi gereken şeyler vardır diyen Matiz, kendisine itiraf edemeyenlere veya gerçeğin farkında olmayanlara sesleniyor. “Bir selfie çek” yazısının altında resim çekildiğiniz zaman arkada “yalan hayatlar” yazsını gördüğünüz zaman gerçeğin farkına varıyorsunuz.

 

The Ayı ailesi olarak Kolombiyalı sanatçı Camilo Matiz’ in bu yaratıcı çalışmasını sizler için toplayarak bir araya getirdik. Hayatınızda ki gerçeklerin farkına varmanız, kendinize itiraf etmeniz gereken şeyleri söylemeniz ve hayatınıza bazı zamanlar madalyonun öteki yüzünden bakmanız dileği ile. Unutmayın: hayat planladığınız şeylere giderken, aslında gerçekleşen şeylerden ibarettir.

 

Bir Selfi Çek / Sahte Hayatlar

 

 

Sen Bir Starsın / Seni Piç Kurusu

 

 

Burada Yok / Burada

 

 

Yapabileceğine İnan / Yinede Kendine Yalan Söyle

 

 

Seni Seviyorum / Seni Unuttum

 

 

 

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00.
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı