Bilim

Evrim Sadece Bir Teori Mi?

Darwin Ve Evrim

 

Evrim Teorisi ünlü bilim insanı Charles Darwin ile ortaya çıkmıştır. Charles Darwin 1859 yılında yayımlanan “Türlerin Kökeni” isimli kitabında Evrim teorisini anlatmıştır. Ayrıca Evrim Teorisi Darwin tarafından araştırılıp ortaya atıldığı için “Darwinizm” adı ile de bilinmektedir. Evrim Teorisinde dünya üzerinde yaşayan canlıların sürekli bir değişim içinde olduğu anlatılmaktadır. Charles Darwin`e göre yeryüzünde yaşayan canlılar hayatta kalabilmek adına sürekli bir savaş içindedir ve u savaşı sadece var olmayı hak edenler ve şartlara uyabilenler kazanacaktır. Aynı türde olan canlılarda birtakım aynı olan özellikler vardır. Yaşam savaşı için gerekli olan bu özellikler ona göre nesilden nesile geçecektir. Evrim Teorisine göre Doğa kendisine uyum sağlayan ve bu savaşı kazanacak canlılara seçip bünyesinde yaşatmaya devam eder. Uyum sağlayamayan türler ise yok olur ve yerine yeni türler meydana gelir.

 

Charles Darwin`in ortaya attığı Evrim teorisi başlarda yanlış anlaşılmalara maruz kalmıştır. İnsanlar Darwin`in İnsan türünün maymundan geldiğini söylediğini zannetmişlerdir. Ancak Darwin insanların ilk atalarının kuyruklu 4 ayaklı ve tüylü yaratıklar olduğunu söylemiştir.

 

Teorinin Geçmişi

 

Evrim Teorisi ilk olarak M.Ö. 6 yy. Yunanlı düşünür Anaksimander zamanında konuşulmaya başlanmıştır. Ardından sırasıyla Herakletios , M.Ö. 5. yy. da Empedokles , Lamarck , Alfred Walles ve son olarak da Darwin tarafından araştırılmıştır. Tek tanrılı dinlerin neredeyse hepsi o dönemden bu yana evrimi kesinlikle reddetmiştir. Orta Çağ döneminde ise Avrupa`daki baskıcı kilise iktidarı yüzünden bu tür konuların tartışılması yasaklanmıştır.

Şu ana kadar Evrim Teorisini çürütecek bir kanıt bulunamamıştır. Bunun yanı sıra evrim birçok laboratuvar deneyi ve bulunan fosiller ile birlikte defalarca kanıtlanmıştır.

 

İnsanların şuan ki şekillerini maymundan alıp almadıkları birçok tartışmaya konu olmuştur. Ancak bugün evrim teorisi kabul görmekle birlikte hala birçok eleştiriye maruz kalmaktadır.

 

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı