Fotoğrafçılık

Ankara 4K Timelapse Film

Detaylar
Ankara Timelapse Film hakkında konuşmadan önce kısace timelapse hakkında dilimin döndüğünce bilgi vermek istiyorum.

Timelapse sizinde bildiğiiz gibi Türkçe’de ‘zaman atlamalı çekim’ anlamına geliyor. Kısaca Uzun sürede gerçekleşen hareketlerin hızlandırılımış halidir. Timelapse’i iki şekilde yapmak mümkün. Birincisi video çekmek, ikincisi ise fotoğraf ile. Ben fotoğrafı çekmeyi terzih ediyorum. Video çekip hızlandırmamızın bolca dezavantajı vardır. Bu dezavantajlaır şöyle sıralayabilriz:

1-Bir saatlik zaman dilimini timelapse şeklinde kaydetmek sitersek  bir saat boyunca video çekmemiz gerekmekte. Bu çekeceğimiz videoyu 4K çektiğimizi düşündüğümüzde boyut olarak korkunç rakamlar ortaya çıkar. Her bir açı için 1 TB lık HDD ye ihtiyaç duyarız. Bir timelapse filmi için ortalama 30 TB lık bir depolama alanı anlamına geliyor.

2-4K video montajı için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç vardır.

3-Her kamera 4K video çekmiyor ve çekenlerde çok pahalılar.

4-Video ile gece uzun pozlama yapamayız.

Bu maddeleri göz önüne aldığımızda fotoğraf çekerek timelapse yapmak daha mantıklı oluyor. Fotoğraftada tek problem Shutter problemi. Ama sıraladığım diğer maddeler gibi çok sıkıntı olmayacak bir konu. Ben 3 yıldır aktif olarak timelapse yapmama rağmen Shutter sayım sınıra ulaşmadı bile.

Ekipmanlar

Timelapse çekimi aslında çok kolaydır. Makinamıza ilave olarak Tripod ve Timer Kumandaya ihtiyacımız var. Daha profesyonel bir iş için ise Slider ND filtre vb. ekipmanlar kullanmak gerekiyor.

 

Çekim Tekniği

Biz sinemada bir film izlerken saniyede 24 kare görürüz. 1 saniye=24 kare fotoğraf demektir. Bu mantıktan yola çıkarak çekeceğimiz timelapse in kaç fotoğraftan oluşacağını bulabiliriz. 10 saniyelik bir görüntü istiyorsak 240 adet fotoğraf çekmemiz gerekmekte. her bir fotoğarf arasınad 3 saniyede aralık verdiğimizi hesaba katarsak  16 dakika yapar. Yani biz 16 dakikalık bir zaman dilimini 10 saniye gibi kısa bir süreye indirmiş oluruz. İki fotoğraf arasında vereceğimiz aralık duruma göre değişkenlik gösterir. Eğer çekeceğimiz ortamda hareket çok az ise aralığı uzun tutarız (10 sn gibi). am tersi bir durumda da aralığı kısa tutarız (1-3 sn gibi).

 

Fotoğrafları İşleme

Yapmış timelapse in yarısı çekim sırasında ortaya çıkıyorsa diğer yarısıda editleme aşamasında ortaya çıkıyor. RAW olarak çektiğimiz fotoğrafları işlemek için Lightroom ve Lr Timelapse programlarını kullanıyoruz. Fotoğrafları işeldikten sonra isterseniz LR Timelapse programından direk video çıktı alabiliyorsunuz. Ben Fotoğrafları Jpeg olarak kaydedip daha sonra After Effects ile birleştirmeyi tercih ediyorum. Son olara kda Premier ile tüm kurgunun montajını yapıyorum.

Ankara Timelapse Film Hakkında

İstanbul için bir çok timelapse filmin olmasına rağmen Ankara da bu tarz çalışmalar yok denecek kadar azdı. Ilgaz II Timelapse filmimden sonra fırsat buldukça Ankara’da çekimler yapmaya başladım. Amacım Ankara’ya yakışacak güzel bir timelapse filmi hazırlamaktı. Toplamda 7000 fotoğraf kullandım ve çekimler 3 yıl sürdü. Projeye başladığımda timelapse in konseptini gece görüntülerinden oluşmasına karar verdim. Çünkü insanşarın ilgisini en iyi bu şekilde çekebileceğimi düşünüyordum. Gece çekmenin bazı dejavantajları oladı değil. bazen ıssız ve tekin olmayan yerlerde tek başınıza 2-3 saat beklemeniz gerekiyor 🙂  Ama çıkacak sonuç için insanın gözü onları görmüyor bile… Bir hatırlatma olarak şunu söyleyeyim. Çekimleri umuma açık yrlerde gerçekleitridim. Anıtkabir de çekim için izin sıkıntısı vardı. istediğim saatte çekim yapamayacağım için Anıtkabir’den tek bir açı alamadım. Gündüz çekmiş olduğum başka bir timelapse videomda Anıtkabirde hyperlapse yapmıştım.Umarım beğenirsiniz iyi seyirler.
Sayfamdan bakabilirsiniz. (Facebook)


Ekipmanlar:

-Nikon D5100 Body

-Nikkor 18-55 AF-S Kit Lens

-Tokina 11-16 DX II ATX Lens

-Tamron 70-300 VC Lens

-Slix 400DX Tripod

-JYC Timelapse Kumandasını

Kullanılan Programlar:

-Lightroom , Lr Timelapse, After Effects,Final Cut Pro, Premier

 


 

Bilgilerini bizimle paylaştığı için Ahmet Yasir Karakaş’a teşekkürlerimizi sunarız.
Daha fazlası için : Facebook

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı