Amerikada Nasıl İş Bulunur ve Nasıl Gidilir ? (Would You Like To Work In America?)

9 min


Amerika, başınızın büyük bir bölümünü siper almak için Türkiye’den ayrıldı. Ve bunun için, burada siparişinizi ayarlamak için biraz paraya ve devam etmenizi sağlayacak bir işe ihtiyacınız var. Durum buysa, Amerika’da iş bulmanın birkaç yolu vardır;

AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURARAK İŞ BAŞVURUSU YAPABİLİRSİNİZ

Bunlardan ilki de tahmin edeceğiniz üzere rotasyonla Türkiye’den geliyor. Bunun için birçok aday olduğunu biliyorum ve mükemmelleşmek çok zor. Üstelik geri dönmeyeceğiniz ihtimaline karşı çoğu zaman bir anlaşma imzalamanız gerekiyor. Ancak bunun için önerim, eğer uluslararası bir şirkette çalışıyorsanız, Global İK günlerini iyi değerlendirmenizdir. Şirketin Uluslararası Küresel İK Direktörü, ofis yılda birkaç kez Türkiye’ye ziyaretler düzenlemektedir. Bu ziyaretler sizin için çok önemli. Hemen gidin ve kaynatın. Niyetiniz hakkında konuşun. Gerekirse, daha sonra bir randevu ayarlayın ve onu Amerika ofisinde şahsen ziyaret edin. Kimse sana gümüş tepside böyle bir fırsat vermeyecek. Kendin çaba göstermelisin.

 

 

İkinci yöntem, ABD’de bir sertifika programını veya Master programını tamamlamak ve F1 vizesi kapsamında OPT adı verilen 6 aylık çalışma izni ile bir iş bulmaktır. Her program size bu fırsatı vermez. Bununla birlikte, program boyunca hocalarınızla iyi ilişkiler sunan ve sürdüren bir program bulursanız, işiniz çok daha kolay olacaktır. Amerika’da her şey referanstır. Burada yüksek lisans dersleri veren hocaların tamamı günlük hayatlarında farklı şirketlerde ya da farklı şirketlerde çalışıyor. İstedikleri takdirde size iş bulamayacakları söz konusu değil. Diyelim ki işe alındınız, mevcut hedefiniz H1-B adı verilen vize kapsamında kendinizi kanıtlamak ve sponsorluk almak olacaktır. Yani, sizden mutlularsa ve işi öğrendiyseniz, çoğu zaman ne yaparlar ve yaptıklarına sponsor olurlar. Sorun biraz burada başlıyor, çünkü bir kez sponsor olduktan sonra, günümüzde daha da zorlaşan bir piyangoya girmeniz gerekiyor. Çekilişte yaklaşık 120 bin kişiye H1-B vizesi veriliyor. Vize verilmezse, en iyi senaryoda, sizi 1 yıllığına Avrupa ofisine transfer ederler ve bir sonraki yıl sizi L1 vizesi ile geri davet ederler.

 

 

Üçüncü yöntem O2 vizesidir. Ancak bunun için çok özel bir yeteneğiniz ve bu alandaki çalışmalarınıza devam etmek için bir merakınızın olması gerekir. Müzik, araştırma vb. Alanında özel ödülleri ve başarıları olan arkadaşların bunu araştırması yararlıdır.

Dördüncü yöntem, E1 / E2 vizelerinden birini almaktır. Bunun için kendi işinizi kurmak veya mevcut bir şirkete büyük bir yatırım yapmak için belli bir yatırım yapmanız gerekiyor. Yani fark, bir şirkete sahip olup olmadığınız ve yatırdığınız miktardır. Bu vizelerde minimum 10 Amerikalıya istihdam yaratma gibi koşullar vardır. E2 vizesi 3 yılın sonunda Green Card’a dönüşürken, E1 vizesi 1 yıl içerisinde Green Card garantisi veriyor. Dezavantajı ise, mevcut bir işletmeye E1 vizesi ile yatırım yaparsanız, işin yönetilme şekline dahil olmazsınız ve iş 5 yıl içinde başarısız olursa, Yeşil Kartınız iptal edilir ve paranız yanar.

 

 

Beşinci Yöntem elbette Greencard’dır. Peki, yeşil kartı yukarıdaki yöntemler olmadan nasıl elde edersiniz? Evlenerek. Ancak bu, oda arkadaşınızla evlenmek, biriyle anlaşma yapmak ve onu imzalamakla bitmiyor. Çok iyi düşünmelisin. Öncelikle çok zor bir sürece hazırlıklı olun. Günlük hayatta çizdiğiniz her şey ve attığınız her adım sosyal medya Whatsapp üzerinden takip ediliyor. Her şeyi birlikte yapmalısınız. Soruşturma günü geldiğinde, evdeki havlu desenini, lavabonun en son ne zaman tıkandığını ve eşinizle ilgili birçok utanç verici ayrıntıyı öğrenmeniz bekleniyor. Diyelim ki her şeyi planladınız, hatırlayın ki karşınızdaki kişi 3 yıllık süreçte bir şeyden sıkılacak, birine aşık olacak ve anlaşmayı bozacak veya sizi her şeyi bozmakla tehdit edecek. Dolayısıyla, aslında vatandaş veya Greencard sahibi olan biriyle birlikte değilseniz, asla evlenmenizi tavsiye etmem. Burada her gün hüzünlü sınır dışı edilme hikayeleri duyuyoruz.

Bilmek iyi olur;

Amerika’da, her eyaletin eksik olduğu veya uzmanlaştığı bir endüstri vardır. Örneğin, Kaliforniya’da bir mühendis veya satış görevlisiyseniz, Doğu Kıyısı’nda daha fazla iş fırsatı bulacaksınız. Lüks harcamalar kapsamında kendi işinizi açıp hizmet sunmayı düşünüyorsanız Batı Yakası’nda iş kurmak daha iyi olacaktır.

-Kısa süreli veya günlük bir şey arıyorsanız, Monster.com, Craigslist, Jobbank, Indeed gibi sitelerden ücretsiz iş arayabilirsiniz.

 

 

Çok kısa ve öz bir Özgeçmiş hazırlamalısınız. Migros Club üyeliğinizi kimse merak etmiyor. Kulüp faaliyetleri altında alakasız ve anlamsız şeyleri listelemeyin.

-Karavan yolda düz. Yani Türkiye’de bir işin yok ve bir turun varsa

 

 

Would You Like To Work In America?

America has left world to take cover in a majority of your head. And for that, you rightly need some money to set up your order here and a job to keep you going. If this is the case, there are a few ways you can find work in America;

The first of these, as you might guess also, come from Turkey with rotation. I know that there are many candidates for this and it is very difficult to excel. Moreover, most of the time, you have to sign an agreement in case you won’t come back. But my suggestion for this is that if you are working for an international company, you should make good use of the Global HR days. International Global HR Director of the company, the office organizes visits to Turkey several times a year. These visits are very important to you. Go and boil right away. Talk about your intention. If necessary, arrange an appointment afterwards and visit him at the America office in person. Nobody will give you such an opportunity on a silver platter. You have to make an effort yourself.

The second method is to complete a certificate program or Master program in the USA and find a job with a 6-month work permit called OPT under the F1 visa. Not every program gives you this opportunity. However, if you find a program that offers and maintain good relations with your professors throughout the program, your job will be much easier. In America, everything is reference. All of the professors who teach graduate courses here are in their daily lives at different companies or work in different companies. It is out of the question that they cannot find you a job if they want to. Let’s say you are hired, your current goal will be to prove yourself and get sponsorship under the visa called H1-B. That is, if they are happy with you and you have learned the business, most of the time they do what and sponsor what they do. The problem starts here a little bit, because once you are sponsored, you have to enter a lottery that is getting tougher nowadays. In the draw, approximately 120 thousand people are given H1-B visas. If no visa is issued, in the best case scenario, they transfer you to the European office for 1 year and invite you back with the L1 visa the next year.

 

 

The third method is O2 visa. However, for this you must have a very special talent and a curiosity to continue your studies in this field. Music, research etc. It is useful for friends who have special awards and achievements in their field to research this.

The fourth method is to obtain one of the E1 / E2 visas. For these, you need to make a certain investment to establish your own business or to make a large investment in an existing company. So the difference is whether you own a company and the amount you invested. In these visas, there are conditions such as creating employment for a minimum of 10 Americans. While the E2 visa turns into a Green Card at the end of 3 years, the E1 visa guarantees a Green Card within 1 year. The downside is that if you invest in an existing business with an E1 visa, you have no involvement in the way the business is managed and if the business fails within 5 years, your Green Card is canceled and your money is burned.

Fifth Method is of course Greencard. So how do you get the greencard without the above methods? By getting married. But this does not end with marrying your roommate, making a deal with someone and signing them. You have to think very well. First of all, be prepared for a very difficult process. Everything you draw and every step you take is monitored on social media, Whatsapp, in daily life. You have to do everything together. When the day of investigation comes, you are expected to master the pattern of the towel at home, when the sink was last clogged, and many disgraceful details about your partner. Let’s say you have everything planned, remember that it is very likely that the other person will get bored with something during the 3-year period, fall in love with someone and want to break the deal, or threaten you to spoil everything. So if you are not with someone who is actually a citizen or a Greencard owner, I would never recommend getting married. Here, every day, we hear sad stories of deportation.

 

 

They would be good to know;

In America, there is an industry that every state is lacking or specializing in. For example, if you are an engineer, a salesperson in California, you will find more job opportunities in the East Coast. If you intend to open your own business and offer a service within the scope of luxury expenses, it will be better to start a business on the West Side.

-If you are looking for something short-term or daily, you can search for free jobs from sites such as Monster.com, Craigslist, Jobbank, Indeed.

You have to prepare a very short and concise Resume. Nobody is curious about your Migros Club membership. Do not list irrelevant and meaningless things under clubs’ activities.

-The caravan is flat on the road. So you do not have a job in Turkey, and if you have a tourist visa, come to America and try your luck here. There are hundreds of networking events and company events every day. Mark a few of these that interest you and bring Resum with you.Like it? Share with your friends!

986