Nedir

3D Yazıcı Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

3D Yazıcı Nedir?

3D yazıcı (üç boyutlu baskı) sanal ortamda hazırlanan bir tasarımın, katı halde basılması işlemidir. Bunu işlemi yapan makineye de 3D yazıcı (üç boyutlu baskı) denilmektedir.

Teknolojinin insanlığa sunmuş olduğu en büyük icatlar arasına girmeye laiktir bizim gözümüzde. Çünkü hayatın her anında kullanılmaya başlanan bu yazıcı, insanlığa büyük yardımlar da sağlamaktadır. İlk başlarda sadece tasarım amacıyla yapılan bu yazıcı, zaman içinde kendi içinde de gelişmiştir.
(Zaten yapılan teknolojik bir cihaz kendi içinde gelişebiliyorsa, o zaman insanlığa çok büyük bir faydası var demektir.)

3D Yazıcı Nedir

3D Yazıcı Nedir

 

3D Yazıcı Hangi Alanlarda Kullanılır?


En büyük faydası tıp alanında kullanılması. 3D yazıcı ile protez kol ve bacaklar yapılmakta, hatta bazen bir kaplumbağanın kırılmış kabuğunun yerine de konulmaktadır. Tıp alanında geliştirme göstermesine bakıldığı zaman sağlamlığı tartışmasız görünüyor. Sanat alanında da büyük yeniliklere imzalar attığı görülmektedir. 3D yazıcı ile bir çok heykeller, hatta takılar bile yapılıyor. İnsanların kafalarında ki tasarımı önce bilgisayar ortamında çizerek, baskı çıkartması yeterli. Eğer bir eşyanızın da tamiri yapılacaksa, modeline göre değişen yazıcılarda sisteme gerçek objeyi taratarak aynı modelden basmasını da sağlayabilirsiniz.

 

 

3D Yazıcı Kaplumbağa Kabuğu Üretimi

3D Yazıcı Kaplumbağa Kabuğu Üretimi

 

3D Yazıcı Protez Ürtetimi

3d Yazıcı Protez Ürtetimi

 


3D yazıcılara herkesin ulaşması elbette mümkün. Endüstriyel alanında kullanılan bu yazıcılar tahmin ettiğiniz gibi daha sağlam ve kaliteli işler yapıyor. (tıp alanında yapılan protezler gibi) Eğer evinizde bir tane olmasını istiyorsanız da masa üstü modelleri var ve çeşitlilik gösteriyorlar. Sizde evinizde kafanızdaki tasarımı oluşturmak, bir şeyleri tamir etmek, kendinize  takı setleri yapmak, süs eşyaları tasarlamak vb. istiyorsanız  satın almanız yeterli olacaktır.

3D Yazıcı Aksesuar Üretimi

3D Yazıcı Aksesuar Üretimi

 

3D Kalem

Hatta bazı tasarımcılar bu muhteşem diyeceğimiz icadı daha da geliştirerek  kalem boyutuna taşıdılar. Evimde, masamda, odamda yer yok diyorsanız eğer 3D kalemleri satın alabilirsiniz. Daha küçük boyutlarda maketler, takılar, eşyalar yapmak istiyorsanız bu kalemi çok rahat kullanabilirsiniz. İlk başlarda zorlanacağınız kesin çünkü düz kağıda çizer gibi kullanamıyorsunuz. Gerçek boyutlarda çiziyorsunuz. Oldukça sağlamdır, çok şiddetli darbeler almadığı sürece sıkıntı yaşamazsınız tasarımlarınızda.

 

3d Kalem

3d Kalem


The Ayı ailesi
olarak 3D yazıcı ile yapılan o güzel çalışmalar, yalnızca bunlar ile sınırlı değil, sağlık sektörü, uzay araştırmaları, eğitim, elektronik devreler, endüstriyel ürünler, otomobil, uçak motorları ve hatta sanat dalında bile kullanılmaktadır.

Yapılan bu güzel çalışmalar, bu icadın ne kadar faydalı olduğunu bir kez daha sizlere kanıtlıyor.

3D Yazıcı ile Eyfel Kulesi Yapımı

 

 

 

Facebook Yorumları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00.
Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
Loading...

Yorumlara Git

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırak

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

The Ayı : Siyasetten Uzak Pozitif İçerik | © 2016

Yukarı